Blog

DRUK NA TEKSTYLIAKCH

Ani branża reklamowa, ani odzieżowa nie mogłyby się obyć bez możliwości drukowania na tekstyliach. Na różnego rodzaju materiałach aplikuje się między innymi logo firmy lub oryginalną grafikę, która sprawia, że dana część garderoby prezentuje się atrakcyjnie. Do nadruków na odzieży stosuje się obecnie dwie technologie – DTG oraz DTF. Co to dokładnie znaczy i na czym polega różnica między nimi?

Technika druku

Druk DTG (Direct to Garment) jest metodą nanoszenia obrazu na odzież, polegającą na wygrzewaniu grafiki w specjalnej prasie bezpośrednio w materiale. DTG wykorzystuje szeroką paletę barw i odzwierciedla projekt z dużą dokładnością. Technologia druku DTF (Direct to Film) poszła o krok do przodu. W tym przypadku obraz drukowany jest nie na tkaninie, ale na folii PET, która następnie transferowana jest na materiał i utrwalana. Kolory nadruku DTF doskonale odpowiadają projektowi, ponieważ nie reagują z barwą tkaniny.

Trwałość nadruku

Nadruk wykonany w technologii DTG jest wytrzymały, choć jego jakość ulega obniżeniu wraz z zużyciem tkaniny, na którą został naniesiony. Po kilkudziesięciu praniach kolory grafiki ewidentnie blakną, a kształty tracą wyrazistość. Problem ten nie występuje w nadrukach wykonanych przez drukarki DTF. Są one niezwykle trwałe i nie zależą od właściwości tkaniny. Cechują się także elastycznością, dzięki czemu nie zaczynają się kruszyć.

Zastosowanie drukarek

W praktyce drukarki DTG stosowane są właściwie wyłącznie do odzieży bawełnianej, a w szczególności do wykonywania nadruków na T-shirtach. Nowoczesny druk DTF daje możliwość zadruku tkanin różnego typu, między innymi poliestru, który jest powszechnie wykorzystywany do produkcji odzieży sportowej. Praca drukarek DTF jest również znacznie efektywniejsza od druku w technologii DTG.

kartony

W jaki sposób powstają nadruki na kartonowych opakowaniach?

Kartonowe opakowania towarzyszą nam na co dzień – spotykamy je na półkach sklepów, w domach, a także w przemyśle. Wydawać by się mogło, że nadruk na kartonie to tylko kwestia estetyki, jednak jest on również ważnym elementem informacyjnym dla producentów, dystrybutorów i odbiorców. Jak zatem powstają te nadruki i jaką rolę pełnią w całym procesie sprzedaży?

W jaki sposób powstają nadruki na kartonowych opakowaniach? Read More »

drukarka flatbed

Jakie materiały poddają się obróbce w drukarce Flatbed?

Druk płaski to jedna z najnowocześniejszych technologii druku cyfrowego, umożliwiająca wykonywanie wysokiej jakości wydruków na różnych materiałach. Ploter Flatbed, wyposażony w specjalistyczne atramenty, pozwala na drukowanie zarówno na sztywnych, jak i elastycznych materiałach. W tym artykule przedstawimy, jakie materiały poddają się obróbce w technologii druku płaskiego.

Drukowanie na materiałach sztywnych

Drukarki Flatbed są w stanie drukować na różnego rodzaju sztywnych materiałach, takich jak drewno, metal, szkło, ceramika i plastik. Materiały te są zwykle grubsze i wymagają specjalnych atramentów, dobrze przylegających do tych nietypowych powierzchni. Wykorzystanie farb dopasowanych do konkretnego podłoża gwarantuje osiągnięcie pożądanych rezultatów. Na przykład atramenty utwardzane promieniami UV są często stosowane do druku na drewnie i metalu, ponieważ zapewniają doskonałą przyczepność i trwałość nadruku. Drukarki Flatbed mogą ponadto drukować bezpośrednio na powierzchniach akrylowych lub poliwęglanowych bez potrzeby dodatkowego laminowania.

Drukowanie na materiałach elastycznych

Drukarki płaskie mogą być również wykorzystywane do drukowania na podłożach elastycznych, takich jak winyl, tkanina, papier, płótno i folia. Materiały te także wymagają specjalnych atramentów, które zostały opracowane z myślą o trwałości i jakości wydruku. Przykładowo atramenty rozpuszczalnikowe są często używane do drukowania na winylu, ponieważ gwarantują odporność nadruku na blaknięcie. Z kolei przyjazne dla środowiska atramenty na bazie wody mogą być stosowane do drukowania na papierze lub tkaninie, zapewniając żywe kolory. Dzięki odpowiedniemu doborowi tuszu, drukarki płaskie mogą tworzyć wspaniałe wydruki o bogatych barwach i wyraźnych szczegółach.

Jakie materiały poddają się obróbce w drukarce Flatbed? Read More »

odklejanie nadruku od koszulki

Jakie są różnice pomiędzy nadrukiem w technologii DTG i DTF?

Ani branża reklamowa, ani odzieżowa nie mogłyby się obyć bez możliwości drukowania na tekstyliach. Na różnego rodzaju materiałach aplikuje się między innymi logo firmy lub oryginalną grafikę, która sprawia, że dana część garderoby prezentuje się atrakcyjnie. Do nadruków na odzieży stosuje się obecnie dwie technologie – DTG oraz DTF. Co to dokładnie znaczy i na czym polega różnica między nimi?

Jakie są różnice pomiędzy nadrukiem w technologii DTG i DTF? Read More »